Worship Me


Laura Marling - Worship Me

Dokáže uhrát všechno. Chladnou a nemilosrdnou, naivní, pubertálně tokající, pokornou, oduševnělou. Jako by i v přiznaný neznalosti a slabosti uměla vždycky působit nezdolně a vyrovnaně. V pětadvaceti atakuje myšlenkový a duševní mety obyčejně budovaný čtyřicátníkama pro čtyřicátníky. Těžko říct, jak moc jasně si Laura sama uvědomuje tu extrémní předčasnou vyspělost a kam vlastně dál míří, ale cejtim, že je to nade mě. Nad adolescentní mindráky, kterejch ještě nejsem prostej. Ale je to pořád uchopitelný. Je to pořád vstřebatelný jako směsice ztotožnění se a obdivu v poměru circa 1:1, i když obdiv přeci jen začíná vítězit.

Worship Me mi zase po nějaký době proznělo některý ty moje niterný zákruty, do nichž už dlouho žádná muzika dolehnout nedokázala. Neokázale a pokorně, přesně tak jaká je jeho pobídka k vzývání a následování určená pro někoho, někoho mladšího, někoho nezkušenějšího a někoho ztracenýho. K přiznání potřeby nechat se vést, ale ne někým, kdo nemá stejnou pokoru jako on, který si připustí vlastní slabost. Vzhledem k tomu, jak se motiv odvrhávání samoúčelný a jednostranný osobnostní síly a nepodřizování se takový síle a tak orientovanejm lidem prolíná celým albem, je to vlastně klíčová osobní zpověď, zpověď o aspiraci po dokonalý pokoře, ovšem takový, co se nezvrhává v prachsprostý odhození všech životních ambicí a cílů v její prospěch, ale funguje souběžně s nima a stává se pro ně východiskem. Proto si Laura může troufnout se dosadit do pozice člověka hodnýho následování, protože ten úmysl je nezkalenej mocichtivostí a egem, jde o pokoru potřebnou na obou stranách vztahu.

"Sit down and worship me, devote your life to peace"

Zní to až banálně a pošetile a upřímně bych to vyřčený většinou jiných úst i jako takový odsoudil, Laura si ale inteligenci a silnou osobností získala moji důvěru. Věřim jí i tak prostej verš, protože je orámovanej hluboce citlivym songem a absolutní nestrojeností. Málokdo píše jako ona.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Култура

Nejlepší nejhorší stop ever

Promluvil až o Soudném dni