КултураSK napadne, že by v pátek večer mohli s YL navštívit některou z akcí pořádaných v rámci Dne poezie. Jo, dobrej nápad, dí YL. Kam pudem? Z kvarteta Holan, německá, ruská a syrská (srsly!) poezie nakonec vítězí Rusko, protože "Holan bude moc složitej." (ve světle pozdějších událostí směšné). Ale ukáže se, že YL čekal, že ty básně budou přeložený a ne v originále. SK mu to asi měl říct. A neni to ani v hospodě, ale v Ruském středisku vědy a kultury. Přidává se i MZ, která jediná má šanci trochu rozumět, o čem se bude recitovat. Martýrium hledání střediska v dešti a chladu končí u staré budovy, etalonu totality. Pán na recepci se ptá rusky, kam chceme, neumíme moc odpovědět, chceme znát směr k básním, ukáže, v hlavě se musí ptát, proč jako máme namířeno na poezii, z níž nemůžeme rozumět ni slova. A má pravdu. Kromě výrazů jako "Stalin" a "zprasiť" nemá SK ani YL ponětí, oč jde. MZ dokáže vydestilovat pár významů, ale z nich taky není nikdo moudrý. Všichni tři chtějí utéct, to ovšem nastupuje na scénu mladík s elektrickou kytarou. Věří, že by mohl být třeba dobrý. Mladík to rozjíždí. A ne. Zběsilé dvojité arpeggio, změť tónů, dysonance jako o posvícení, neschopnost rozpoznat, zda udělal chybu, nebo šlo o kombinaci arytmických dysonantních souzvuků. Do toho boy zpívá nerozkódovatelnou melodickou linku plnou výkyvů a bizarních výstřelků na hranici šílenství, je to Matthew Bellamy na cracku. Dojem je rozpačitý, YL se odfrkává, SK se dáví, jejich potlačované smíchy se navzájem stupňují, až strhnou i MZ, rukama si zakrývají ústa. Absurdnost situace je nezměrná. Záhy už SK slovem "izvinitě" vyzývá postaršího pána vedle, aby jim uvolnil místo, a proradně utíkají. V nedaleké kavárně nepříjemný kulturní zážitek vytěsňují skládáním vulgarismů z písmenkových puzzlí.

Komentáře

  1. Ruština je náhodou krásná. Takový Vysockij. Ale jo, asi se hodí k poslechu ruských básní umět rusky. I když, jakmile se člověk odpoutá od slov, může vnímat jen tóny a emoce. Heh, asi sračka. Vulgarismy vítězí.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Ruština je super, proto jsme si ji loni zvolili jako volitelný druhý jazyk (a proto jsme vůbec šli na ruskou poezii), ale ony ty matný základy holt nestačej... Emoce předal jen básník mluvící o Stalinovi, on je totiž problém, že autoři básní zdaleka nemusej bejt i dobrý recitátoři. A ty vulgarismy jsou prostě best.

      Vymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Nejlepší nejhorší stop ever

Promluvil až o Soudném dni